REKLAMA

2016-05-25 17:19:00 CEST Dodaj komentarz

Stalexport - analiza

Spółka Stalexport, na którą zwróciłem uwagę już jakiś czas temu dzięki aplikacji ATmatix, wybiła się dziś z obszaru konsolidacji z górnym ograniczeniem w okolicach 3,32-3,40. Na uwagę zasługuje duży wolumen.

Sam nabyłem jakiś czas temu akcje tej firmy. Nie wiadomo jak długo ten ruch w górę potrwa, ale spróbuję przybliżyć motywy, którymi się kierowałem przy zakupie i przybliżyć nieco samą aplikację na podstawie zachowania tej spółki.

Zacznijmy od tego, że w ostatnim czasie pojawiło się na tej spółce sporo formacji, które (przynajmniej wg książkowej wiedzy na temat analizy technicznej) zwiastowały możliwe wzrosty.

Jedną z takich formacji jest tzw. baza (spotykana w literaturze również pod nazwą płaska baza, z ang. flat base). Cena poruszała się w obszarze ograniczonym od góry poziomem 3,20. ATmatix reaguje na przekroczenie tego poziomu przez cenę zamknięcia na koniec sesji, zatem zareagował sygnałem wybicia 6 maja (zielona strzałka na wykresie; jak widać cena wcześniej przekraczała już na chwile poziom wybicia, jednak to cena zamknięcia jest tutaj decydująca). Warto wspomnieć o tym, że wcześniej sygnalizował również zdarzenia typu " blisko wybicia w górę", jednak na wykresie ta informacja jest po właściwym wybiciu ukrywana, by go niepotrzebnie nie zaciemniać. Wspomniany sygnał po raz ostatni pojawił się 2 maja, zatem to wystarczająco dużo czasu, by się przygotować, prześledzić historię i bieżącą sytuację spółki oraz ewentualnie przygotować zlecenie kupna (w tej sytuacji czasem przydają się np. zlecena kupna z limitem, aktywowane po przekroczeniu pewnego poziomu). Sama formacja jest nieco podobna do kanału horyzontalnego i ATmatix również tę formację wyłapał (czym się różni kanał horyzontalny od bazy? - o tym napiszę w jednym z kolejnych postów poświęconych rodzajom formacji wykrywanych przez ATmatix).


Samemu wybiciu 6 maja (jak i wcześniejszemu "próbnemu" wybiciu, po którym jednak cena zamknięcia powróciła pod poziom 3,20) towarzyszył spory wolumen (jak podaje ATmatix, 6 maja wolumen był o prawie 700% wyższy niż średni wolumen z 30 sesji poprzedzających to wybicie).

Jednocześnie zostały wyznaczone docelowe poziomy cenowe. ATmatix podał dwa (oznaczone niebieskim kolorem na wykresie):

  • 3,41 - poziom wynikający z książkowego zastosowania reguły pomiaru zasięgu - wysokość formacji (3,20 - 2,99) dodana do poziomu wybicia daje właśnie ten cel. Użytkownicy konta PREMIUM zobaczą dodatkowo skuteczność, z którą historyczne formacje tego typu osiągały ten "książkowy" poziom (lub wyższy),
  • 3,43 - poziom wynikający ze statystyk historycznych dla tego typu formacji. Sposób wyznaczania tego poziomu opiszę dokładnie w jednym z kolejnych postów, teraz mogę zdradzić jedynie to, że w 50% przypadków historycznych dla tego typu formacji cena dotarła co najmniej do tego poziomu (lub wyżej).
To jednak nie jedyna formacja wyłapana na tej spółce przez ATmatix. Wcześniej mieliśmy coś, co przypomina odwróconą formację głowy i ramion, a także mini-klin zniżkujący, który został już wypełniony (tzn. jego poziom docelowy został osiągnięty - niebieska strzałka na wykresie).
To wszystko skłoniło mnie do uważniejszego przyjrzenia się spółce. Ostatnio ukształtowała się również ciekawa i chyba mało popularna u nas formacja typu "trzy zwyżkujące dołki" (ang. three rising valleys), która dzisiaj również została wybita (piszę te słowa w chwilę po zakończeniu sesji giełdowej).
Skoro wybicie z tej formacji stało się faktem, to książkowym poziomem docelowym jest 3,65 i co ciekawe jest to maksymalna cena osiągnięta podczas dzisiejszej sesji (25 maja 2016).

Co będzie dalej tego nie wie nikt, należy tylko pilnować stop lossów. Czas pokaże czy transakcja była słuszna, ale to rynek (podobno) zawsze ma rację :)

Etykiety: ,