REKLAMA

2016-07-04 08:15:00 CEST Dodaj komentarz

Indeksy WIG - podsumowanie zeszłego tygodnia

W ubiegłym tygodniu na WIG20 nie wydarzyło się nic ciekawego. Indeks poruszał się w kanale horyzontalnym, ograniczonym od góry poziomem ok. 1762 pkt., a od dołu ok. 1732 pkt.
Uspokojenie po wynikach brytyjskiego referendum nie może jednak trwać wiecznie i w końcu dojdzie do przełamania tych poziomów. Jeśli tak się stanie, to możemy spodziewać się ruchu o zasięgu równym wysokości formacji, tj. w dół do poziomu ok. 1700, a w górę do poziomu ok. 1790 - być może nawet do 1800. Jeśli i te poziomy zostałyby pokonane, to myślę, że należy wziąć wtedy pod uwagę trochę zmodyfikowaną wersję formacji, o której już pisałem niejednokrotnie, tzn. rozszerzającego się klina zniżkującego. Tym razem ATmatix zidentyfikował formację, której górna i dolna linia trendu są oparte na nowych wierzchołkach i formacja ta kształtem przypomina raczej odwrócony, zniżkujący trójkąt:

Kliknij, by powiększyć.


Wsparcie wypada zatem na poziomie minimum z "szoku pobrexitowego", a opór wypada na poziomie wierzchołka ze "złudzenia przedbrexitowego" :) Dopóki nie przekroczymy tych poziomów, to w dłuższym terminie w zasadzie nic się nie stanie. Jeśli będziemy się odbijać wciąż od tych poziomów, to oczywiście nadal jest jakaś okazja do zarobku, chociażby na kontraktach terminowych. Najpierw zobaczymy, czy uda się opuścić szybko wspomniany zakres 1732 - 1762.

Dla porządku jeszcze formacja rozszerzającego się klina zniżkującego, obowiązująca do tej pory. Jestem ciekaw, czy linie trendu, ograniczające formację, nadal będą stanowić poziomy wsparcia w przypadku wyłamania poziomu 1700 i oporu w przypadku zbliżenia się do 1800 pkt. Na wszelki wypadek warto o niej pamiętać:

Kliknij, by powiększyć.


Na indeksie MWIG40 sytuacja techniczna jest bardzo podobna, bo mamy formację rozszerzającego się klina zniżkującego, wyglądającego w zasadzie tak samo jak na WIG20:
Kliknij, by powiększyć.


Jeśli chodzi o indeks małych spółek SWIG80, to tutaj sytuacja jest znacznie ciekawsza, ponieważ w czwartek 30.06 doszło do wybicia w górę z formacji rozszerzającego się klina zniżkującego. Jest to dobry prognostyk, jednak zobaczymy na jak długo bykom starczy sił na kontynuację tego odreagowania. Nie był to bardzo silny ruch i obroty w dniu wybicia nie imponowały na tle poprzednich sesji.
Kliknij, by powiększyć.

Etykiety: , , , , , , , ,