REKLAMA

2016-09-30 11:26:00 CEST Dodaj komentarz

Sytuacja na głównych indeksach WIG - aktualizacja 30.IX.2016

Pora na aktualizację informacji. Od mojego ostatniego wpisu minęło już ponad 2 tygodnie.

Na WIG20 z punktu widzenia techniki w zasadzie niewiele się wydarzyło. Od 14 do 22 września co prawda indeks zaliczył niewielkie podejście do poziomu 1776 pkt., ale właśnie od tego momentu, po wypowiedziach ministra energii, ponownie zaczął dołować i jesteśmy w zasadzie przy tych samych poziomach co dwa tygodnie temu. ATmatix sygnalizuje więc pojawienie się podwójnego dna. Oczywiście jest to formacja niepotwierdzona jeszcze wybiciem w górę. Aby była ważna, musiałoby dojść do wybicia ponad wspomniany poziom 1776. Zobaczymy, czy rynek będzie rozgrywał ten wariant. Statystyki wybić z tak ukształtowanej formacji rozkładają się dokładnie pół na pół.

Wariant pesymistyczny to oczywiście dalsze spadki w kierunku minimów na ok. 1650 pkt. Poziomów wsparcia można szukać również na 1686 i okrągłym poziomie 1700 pkt.

Kliknij, aby powiększyć

Kliknij, aby powiększyć
Jeśli chodzi o indeksy średnich i małych spółek, to stało się nieco inaczej, niż przewidywałem - to indeks MWIG40 okazał się silniejszy niż jego odpowiednik, i ustanowił nowy szczyt na 4105 pkt. Natomiast SWIG80 jeszcze nie zaatakował maksimów na poziomie 14397.

Wydawało się, że doszło do spalenia formacji rozszerzającego się klina zwyżkującego na MWIG40, ale kurs zawrócił i poszybował ponad dotychczasowe maksima. Tak jak już kiedyś pisałem, ATmatix nie obsługuje obecnie podwójnego spalenia, kiedy cena po wybiciu zawraca i dochodzi do wybicia w przeciwnym kierunku, a następnie zawraca ponownie przekraczając poziom pierwszego wybicia. Są to jednak sytuacje stosunkowo rzadkie. W obecnej sytuacji dla rozpatrywanej formacji teoretycznym poziomem docelowym jest 4127 (wysokość formacji dodana do poziomu wybicia w górę 3959).
Kliknij, aby powiększyć


Indeks małych spółek nadal porusza się blisko dolnej linii trendu ograniczającej formację rozszerzającego się klina zniżkującego. Możemy tam również zaobserwować odwrócony trójkąt, o którym pisałem w poprzednim poście. Z czysto statystycznego punktu widzenia większą szansę powodzenia mają niedźwiedzie, tzn. należy się raczej spodziewać wybicia w dół. Niezależnie od kierunku wybicia, ATmatix wyznaczy poziom docelowy na podstawie teorii oraz statystyk dla GPW.

Kliknij, aby powiększyć

Kliknij, aby powiększyć






Etykiety: , , , , , , , , , , ,