REKLAMA

2016-11-18 10:37:00 CET Dodaj komentarz

Sytuacja techniczna indeksów WIG - 18.XI.2016

Pora na aktualizację informacji o sytuacji technicznej głównych indeksów WIG.

W zeszłym tygodniu najważniejszym wydarzeniem z punktu widzenia rynków (także i naszego) były wybory prezydenckie w USA. Pierwszego dnia po wygranej Donalda Trumpa nasz WIG20 zaliczył co prawda zejście, ale stosunkowo niewielkie. Spadki zatrzymały się bowiem na poziomie 1748 pkt., po czym indeks ku zaskoczeniu sporej liczby obserwatorów zaczął dość dynamiczny ruch w górę. Ten dzień (9 listopada) indeks zakończył więc na plusie w stosunku do zamknięcia z dnia poprzedniego. Niektórzy obserwatorzy, zwłaszcza ci patrzący na Trumpa łaskawym okiem, odtrąbili niemalże sukces ("nic się nie stało, nasza giełda zareagowała pozytywnie"). Początek dnia następnego wydawał się to potwierdzać. Niestety, co się odwlecze, to nie uciecze. WIG20 zaszedł do poziomu oporu na 1831 pkt., po czym zaczął się dynamiczny zjazd w dół. Jak by tego było mało, opublikowane dane o wzroście polskiego PKB na koniec III kwartału należy odczytywać jako fatalne. Umacniający się dolar i słabnący złoty dopełniają słabego obrazu naszego rynku. Obecnie WIG20 znajduje się blisko wsparcia na 1710 pkt., co może prowokować niektórych uczestników rynku do zagrania na odbicie. Zobaczymy czy z próby takiego odbicia coś pozytywnego wyniknie i czy to wsparcie zostanie obronione. Jego utrata może otworzyć drogę do tzw. po-brexitowych minimów (poziom ok. 1650 pkt., ewentualne wsparcie na poziomach 1686, 1700).

Kliknij, aby powiększyć.

Indeks średnich spółek MWIG40 znajduje się w fazie korekty po niedawnych wzrostach. Póki co najbliższym poziomem obrony jest 3893 pkt., ustanowiony oczywiście pierwszego dnia po wyborach w USA.
Kliknij, aby powiększyć.


W podobnej sytuacji znajduje się SWIG80. Dołek ustanowiony 9 listopada (13857 pkt.) na razie się trzyma, jednak martwi ponowne zejście indeksu poniżej 14 tys. punktów i perspektywa testowania tego dołka. Gdybyśmy potraktowali "po-Trumpową" świeczkę jako anomalię (zejście było tylko chwilowe, dzień zamknął się powyżej 14000 pkt.), to formacja podwójnego szczytu została wybita z perspektywą zejścia do poziomów ok. 13500.

Kliknij, aby powiększyć.
Etykiety: , , , , , , , , ,