REKLAMA

2016-12-04 21:03:00 CET Dodaj komentarz

Indeksy WIG, sytuacja techniczna - 4.XII.2016

Od mojego ostatniego wpisu na temat sytuacji technicznej głównych indeksów WIG minęło już sporo czasu, najwyższy czas na aktualizację informacji.

18 października napisałem:

Obecnie WIG20 znajduje się blisko wsparcia na 1710 pkt., co może prowokować niektórych uczestników rynku do zagrania na odbicie. Zobaczymy czy z próby takiego odbicia coś pozytywnego wyniknie i czy to wsparcie zostanie obronione.

Rynek postanowił raz jeszcze odbić się od poziomu bliskiego 1710 pkt, po czym nastąpił dość dynamiczny ruch w górę i po czterech sesjach znaleźliśmy się sto punktów wyżej. Póki co to wyczerpało możliwości byków i od kilku sesji indeks porusza się w wąskim zakresie ok. 40 punktów. Zaobserwować jednak można zacieśnianie się tego zakresu - 30 listopada maksimum lokalne wypadło już nieco niżej niż to z 25 listopada, a hipotetyczny póki co lokalny dołek na 1777 pkt. leży nieco powyżej minimum z 29 listopada, tj. 1771 pkt. Czyżby rysowała się tutaj formacja trójkąta, która w połączeniu z wcześniejszym szybkim wzrostem oznaczałaby pojawienie się (na razie tylko domniemanej) formacji flagi? Wiele zależy od najbliższej, poniedziałkowej sesji. Jeśli spadki będą kontynuowane i przebite zostanie dotychczasowe minimum na 1777 pkt., a sesja zamknie się poniżej tego poziomu, może to oznaczać kłopoty. Ale póki co nic nie przesądzajmy. Pamiętajmy też, że linie trendu w formacjach wykrywanych przez ATmatix wymagają co najmniej trzech punktów leżących mniej więcej na linii prostej (w przypadku formacji trójkąta jest to więc co najmniej 6 punktów), w tym przypadku mamy na razie po dwa takie punkty (dwa minima i dwa maksima lokalne).

MWIG40 przebił formację podwójnego szczytu, czyli poziom 4119 pkt. Kontynuacja tego ruchu może oznaczać dobry kolejny miesiąc w wykonaniu spółek o średniej kapitalizacji. Czy będziemy mieli tutaj rajd św. Mikołaja? Trudno powiedzieć, bo wzrost indeksu to zasługa głównie ostatnich zmian cen na CD Projekt i JSW, a te, jak wiadomo, odznaczają się już sporym technicznym wykupieniem. Z drugiej strony, w przypadku tych dwóch spółek, to samo można było powiedzieć trzy miesiące temu :)
Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć


W mniej korzystnej sytuacji technicznej znajduje się indeks małych spółek SWIG80. W ramach ruchu powrotnego po wybiciu w dół z formacji podwójnego szczytu, na którą ostatnio zwracałem uwagę, znalazł się co prawda na chwilę znów powyżej 14000 pkt., jednak ubiegły tydzień zakończył się spadkiem, sugerującym, iż niedźwiedzie nie powiedzały tutaj jeszcze ostatniego słowa. Pole do realizacji zysków jeszcze tutaj jest i wypełnienie formacji podwójnego szczytu oznaczałoby spadek indeksu do poziomu ok. 13500 pkt.Dla porządku jeszcze krótko o indeksie szerokiego rynku WIG - nadal porusza się on w układzie bocznym pomiędzy poziomami ok. 47000 a 49000 pkt. Naruszenie poziomu 47 tys. 18 listopada nie spowodowało póki co negatywnych konsekwencji i lekko zwyżkujący poziom wsparcia, widoczny na poniższym wykresie, został obroniony.

Kliknij, aby powiększyć


Etykiety: , , , , , , , , , ,