REKLAMA

2018-01-20 19:58:00 CET Dodaj komentarz

Indeksy WIG - sytuacja techniczna - 20.I.2018

Minął miesiąc od naszej ostatniej analizy, pora zatem na aktualizację - tym bardziej, że znów jesteśmy w bardzo ciekawym dla naszego rynku miejscu.

WIG20 - nowe maksima

Indeks spółek o największej kapitalizacji pokonał wreszcie barierę 2560 pkt., która stała bykom na drodze od kilku miesięcy. Dobrze radził sobie sektor bankowy (spodziewaliśmy się raczej realizacji zysków i ustanowienia jakiejś formacji szczytowej, a tymczasem WIG-BANKI wspiął się na nowe maksima) i to on stanowił w ostatnim czasie jedną z głównych sił napędowych dla indeksu. Odżyły też nieco spółki z branży energetycznej - cofnięcie po wybiciu z kanału zniżkującego (uformowanego na wykresie indeksu sektorowego WIG-ENERGIA) okazało się póki co ruchem powrotnym, tak jak pisaliśmy w poprzednim artykule. To wszystko sprawiło, że byki znów przejęły na jakiś czas kontrolę. Formacja RGR, którą na którą uprzednio zwracaliśmy uwagę i na bazie której zakładaliśmy scenariusz raczej korekcyjny, została zatem unieważniona wybiciem w górę, mimo wcześniejszego potwierdzenia (jest to tzw. spalenie formacji).Obraz na początku roku wygląda więc pozytywnie, ale rzućmy jeszcze okiem na wykres o interwale tygodniowym. Rysująca się tutaj formacja rozszerzającego (odwróconego) trójkąta jest pewnego rodzaju ostrzeżeniem. Dopóki nie nastąpi wyraźne wybicie w którymś kierunku (najlepiej potwierdzone ponadprzeciętnymi obrotami), musimy rozpatrywać różne scenariusze, łącznie z kolejnym zwrotem w dół w kierunku dolnego ograniczenia formacji, czyli nieco poniżej 2400 pkt.

WIG20 - interwał tygodniowy

Formacje rozszerzające są o tyle niewdzięczne, iż możemy nie być przekonani w stu procentach, czy do wybicia już doszło, czy jeszcze nie - ponieważ poziomy wybicia wciąż "uciekąją", odpowiednio w górę lub w dół. Oczywiście odpowiednio silny ruch rozwiałby wszelkie wątpliwości.

Ponadto poziom 2630 wciąż można interpretować jako strefę oporu - ostatnie wizyty indeksu na tym poziomie w 2012 i 2013 roku zakończyły się cofnięciem. Kolejne próby sforsowania tej strefy kończyły się już na poziomie ok. 2560. Stąd znaczenie obszaru 2560 - 2630, o którym pisaliśmy już wielokrotnie, choćby w poprzednim przeglądzie sytuacji technicznej.

WIG20 - interwał miesięczny


MWIG40 - czytelna sytuacja

Indeks spółek średnich zgodnie z naszymi oczekiwaniami powrócił ponad poziom 4900 pkt. Formacja trójkąta, o której pisaliśmy poprzednio, została wypełniona, ale indeks na szczęście nie zawrócił na południe i póki co perspektywa przedłużenia ruchu bocznego, trwającego już prawie rok, nieco się oddaliła. Wybicie ponad poziom 5000 pkt. każe nam spojrzeć wyżej, w kierunku obszaru 5100 - 5200 i dopóki indeks nie cofnie się wyraźnie z powrotem pod 5000 pkt., obowiązuje scenariusz wzrostowy.
SWIG80 - scenariusz wypełniony

Spółki małe kontynuowały wzrosty, zapoczątkowane odbiciem od linii trendu w ramach formacji dużego klina zwyżkującego (patrz poprzednie nasze analizy).

SWIG80 - interwał miesięczny


17 grudnia, niedługo po przebiciu przez indeks ważnego oporu, nakreśliliśmy następujący scenariusz:
Można liczyć na zwyżkę do poziomu ok. 15000 pkt., choć należy też się spodziewać korekcyjnego cofnięcia w postaci ruchu powrotnego w stronę ok. 14300 pkt.

Ruch powrotny w stronę przebitego oporu rzeczywiście zaszedł, co widać na wykresie, a poziom 15000 pkt. został osiągnięty na początku stycznia.Co dalej? Linia trendu spadkowego wyższego poziomu została naruszona, ale jeszcze nie jest ostatecznie pokonana.

SWIG80 - interwał tygodniowy

Na razie specyficznych formacji nie widać, zatem należy raczej spoglądać na potencjalne miejsca wsparcia i oporu. W przypadku kontynuacji wzrostów problemy mogą się pojawić przy 15200 oraz 15600 pkt. Trzeba pamiętać, że odbicie trwające od listopada daje już graczom godziwą stopę zwrotu. Kluczowe zatem będzie zachowanie rynku w strefie 14900 - 15000 pkt. Jej ewentualne pokonanie dołem może sprowokować uczestników rynku do realizacji zysków.

Etykiety: , , , , , , , ,