REKLAMA

2018-05-04 11:42:00 CEST Dodaj komentarz

Przegląd techniczny indeksów WIG - 4.V.2018

Pora na nadrobienie zaległości, czyli cykliczny przegląd sytuacji technicznej na najważniejszych indeksach warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych.

WIG20

Miesiąc temu postawiliśmy tezę, że indeks spółek o największej kapitalizacji prawdopodobnie odbije się od poziomu 2190 pkt. 

Jednak strefa ok. 2160 - 2190 pkt. jest dobrym miejscem na zainicjowanie kontry przez popyt, co sugerowaliśmy już w jednym z wpisów na naszej Facebookowej stronie. Strefa ta stanowiła wsparcie rok temu (...), stanowiła również wsparcie w roku 2013. Taki dynamiczny, kilkunastoprocentowy spadek aż prosi się o próbę odreagowania, czyli ruch powrotny w kierunku przebitego poziomu 2300 pkt.

Taki scenariusz rzeczywiście się zrealizował. Mało tego, po powrocie w okolice 2300 pkt. byki mają póki co kłopot z kontynuacją tego ruchu. Może to oznaczać, że był to faktycznie jedynie ruch powrotny w ramach odreagowania spadków z początku roku. Na razie poziom ok. 2340 jest oporem, a obszar 2160 - 2190 nadal wsparciem przed większymi kłopotami (z widokiem na poziom 2000 pkt.). Ewentualny retest tego obszaru być może znów uaktywni stronę kupującą. Musimy zatem poczekać na bardziej jednoznaczny ruch i decyzje obu stron giełdowej rozgrywki.

Z ciekawszych formacji, które tu się pojawiły, zwrócić należy uwagę oczywiście na zniżkujący kanał, wybity górą 10 kwietnia, o czym pisaliśmy na naszej stronie na Facebooku.



Na razie można optymistycznie założyć, że obserwowane cofnięcie z poziomu 2340 jest ruchem powrotnym po wybiciu w górę, choć ponowne zbliżenie się do poziomu 2250, po nieudanej próbie wyjścia ponad 2300, nie wygląda zbyt obiecująco dla strony popytowej. Tak czy inaczej póki co obszar docelowy tej formacji, czyli okolice 2380 - 2400 pkt., nie został osiągnięty i szanse na to maleją wraz z upływem czasu i wraz z rosnącą niepewnością inwestorów za oceanem.

MWIG40

Poprzedni przegląd sytuacji technicznej dla spółek średnich był dość jednoznaczny w wymowie - przebicie w dół obszaru 4640 - 4680 było zaproszeniem do spadków. Na razie zakończyły się one blisko poziomu 4500 pkt. korekcyjnym wzrostowym ruchem powrotnym, co wtedy zasugerowaliśmy.

Ewentualny ruch wzrostowy w kierunku 4640 - 4680 będzie prawdopodobnie jedynie ruchem powrotnym, a dopiero pokonanie poziomu 4800 - 4850 zmieniłoby naszą optykę.

Rzeczywiście odreagowanie dotarło do ok. 4680 pkt. i na tym póki co się zakończyło. Nie zmieniamy zatem naszej optyki, trend spadkowy jest aż nadto widoczny i wciąż teoretycznym targetem są okolice 4300 pkt. Pewną nadzieję daje formacja podwójnego dna, w której prawy dołek leży nieco powyżej pierwszego (tzw. "brzydkie" podwójne dno), ale żeby stała się ona ważna, musi zostać potwierdzona wybiciem ponad poziom 4680.



SWIG80

Inwestorzy preferujący spółki małe również nie dają powodów do zadowolenia i powodów do angażowania większego kapitału. Da się znaleźć pojedyncze okazje do zagrania (zachęcamy do rejestracji konta i obserwacji zdarzeń na formacjach wykrywanych przez nasze algorytmy), ale na razie wyraźnego sygnału zmiany krótkoterminowego trendu nie widać.



Jeśli chodzi o formacje cenowe to zwrócilibyśmy uwagę na duży klin zniżkujący. Tak czy inaczej poprawa sytuacji technicznej musiałaby się wiązać z przebiciem wyżej wymienionej zniżkującej linii trendu, stanowiącej jednocześnie górne ograniczenie tej formacji.



Nie możemy również wykluczyć dalszego osłabienia i próby retestu dołka z listopada 2017, co sugerowaliśmy już poprzednim razem. Można dość optymistycznie zakładać, że jeden z dwóch sygnałów - albo wybicie ponad powyższą linię trendu, albo retest wspomnianego dołka, prawdopodobnie uaktywnią kupujących - powstaje jednak pytanie na jak długo i z jakim zaangażowaniem sił i środków.


Ostatnia ogólna uwaga jest taka, że tradycyjnie maj kojarzy się raczej z realizacją zysków, zgodnie ze starym giełdowym porzekadłem " sell in may and go away". Jednak w naszym przypadku nie bardzo jest z czego realizować te zyski (chyba, że ktoś jeszcze posiada akcje spółek największych, zakupione rok temu). Musimy zatem uzbroić się jeszcze w cierpliwość i zaczekać na wyżej wymienione sygnały, które mogą pomóc w podjęciu decyzji.







Etykiety: , , , , , ,