REKLAMA

2017-10-01 10:34:00 CEST Dodaj komentarz

Sytuacja techniczna głównych indeksów WIG - 1.X.2017

Od naszego ostatniego posta na temat sytuacji technicznej indeksów WIG sporo się wydarzyło. Pora zatem na aktualizację.

WIG20

Formacja podwójnego szczytu, którą opisywaliśmy poprzednim razem, i jej wybicie górą (zanegowanie), sugerowały atak nawet na poziom 2600 pkt. Ten scenariusz się jeszcze nie zrealizował, co nie znaczy, że powinniśmy go skreślić.

W międzyczasie kurs indeksu uformował inną, mniejszą formację podwójnego szczytu w pobliżu poziomu 2550. Pisaliśmy, że blisko tego rejonu można spodziewać się realizacji zysków:
(...) jesteśmy blisko bardzo istotnego  poziomu oporu , który był testowany kilkukrotnie w latach... 2013 - 2015 i póki co kończył się zawsze kontrą podaży. Mowa o przedziale 2560 - 2630. Tak więc rynek jest już niedaleko ważnych rozstrzygnięć. Moim zdaniem można nastawiać się na próbę realizacji zysków w tym właśnie obszarze, o ile byki zdołają WIG20 tam doprowadzić.


Układ cen można również zinterpretować jako formację RGR i obie te formacje ATmatix wykrył. Sygnalizowaliśmy również wybicie w dół z obu tych formacji, do którego doszło 21 września. Poziom docelowy został wyznaczony w obu przypadkach na 2409 pkt. Na poziomie ok. 2425 pkt. należało się jednak spodziewać zadziałania wsparcia, ponieważ przez długi czas na tej wysokości był ulokowany opór, który został pokonany pod koniec sierpnia po długim ruchu bocznym. To wsparcie zadziałało, o czym świadczy ostatnia, mocna w wykonaniu byków, sesja wrześniowa.Scenariusz zakładający atak na nowe maksima cały czas jest zatem w grze, bo ostatni ruch korekcyjny może być jedynie ruchem powrotnym po wybiciu na nowe maksima i unieważnieniu formacji podwójnego szczytu, o czym pisaliśmy w poprzednim wpisie.Scenariusz ten stanie pod znakiem zapytania, jeśli niedźwiedziom udałoby się sprowadzić kurs grubo poniżej 2400 pkt. Tam czeka jednak wsparcie w postaci nowej, wzrostowej linii trendu.


MWIG40

Indeks spółek o średniej kapitalizacji radzi sobie lepiej niż dotychczas, ponieważ pokonana została bariera w postaci dotychczasowych maksimów.Dodając wysokość obszaru konsolidacji, w którym indeks poruszał się praktycznie od początku roku, do poziomu wybicia, możemy wyznaczyć teoretyczny poziom docelowy na ok. 5200 pkt. To może być dobry czas dla posiadaczy akcji z tego indeksu.Alternatywny scenariusz wzrostowy to dodanie do poziomu wybicia wysokości nieco niższego kanału, w którym indeks znajdował się od czerwca bieżącego roku. Wtedy możemy spodziewać się dotarcia indeksu do 5100 pkt. Okrągły poziom 5000 pkt. może stanowić tutaj również pewien punkt oporu, ale konsolidacja nieco poniżej tego poziomu przed próbą jego przetestowania z reguły jest dobrym prognostykiem co do szans na powodzenie takiej próby.Jeśli doszłoby do cofnięcia, to poważnym sygnałem alarmowym byłoby dopiero pokonanie dołem poziomu ok. 4800 pkt.

SWIG80

Najsłabszy od dawna główny indeks GPW kontynuuje ruch w dół w ramach formacji zniżkującego kanału, czy też klina. Obszar wcześniejszej konsolidacji na poziomie 15100 pkt. niestety nie zatrzymał spadków. Okrągły poziom 15000 pkt. daje na to pewną szansę.Jednak dopiero pokonanie linii trendu spadkowego (obecnie poziom ok. 15300) stanowiłoby wstęp do odwrócenia trendu. Do tego droga jeszcze daleka, co nie znaczy, że byki nie zdecydują się o to powalczyć. Wiele zależy od sytuacji pozostałych dwóch indeksów. Ich pozytywne zachowanie może podciągnąć w górę cały szeroki rynek.

Indeksy sektorowe (branżowe)

Jeśli chodzi o branże, to stosunkowo dobrze radzi sobie sektor chemiczny. Jest to konsekwencja wybicia w górę z formacji zniżkującego klina. Obecnie kurs dotarł już do tegorocznych maksimów.


Na drugim biegunie znajduje się obecnie WIG-Informatyka. Spółki z tego sektora zaliczyły solidną korektę. Obecnie kurs indeksu konsoliduje się, co może sugerować próbę odbicia lub jedynie przystanek do dalszych spadków. Poziom ok. 2070 pkt. jest tutaj krytyczny.

Etykiety: , , , , , , , ,